Krzysztof Kulczycki bierze się za Seniorki!

Posted on Updated on

#LećmyCorazWyżejKrzysztof Kulczycki bierze się za Seniorki!

45345767_1958902077557865_2299195318962487296_o

Zapraszamy do przeczytania wypowiedzi prezesa Klubu, Krzysztofa Kulczyckiego, na temat przyszłości i wizji Dzikich Gęsi Zielonka:

Wizja i rozwój Klubu
Od samego założenia Dzikich Gęsi przyświecał nam cel aby była to drużyna z prawdziwego zdarzenia. Długofalowo dążymy do posiadania wszystkich kategorii wiekowych oraz ich odpowiedniej jakości sportowej i organizacyjnej. Kategorie muszą być pełne zawodniczek chętnych do gry i działania, potrzebujemy do nich trenerów. Każda kolejna drużyna, zwłaszcza Juniorki Starsze i Seniorki wymagają ogromnych kosztów i osób zaangażowanych do pracy. Nie wyobrażam sobie takiego stylu działania, w którym wszystkie kategorie opierają się na jednym trenerze i tej samej grupie zawodniczek, nadwyrężając ich możliwości czasowe oraz zdrowie, a także bez zapewnionego budżetu.

Do naszego celu dążymy już 9 lat metodą krok po kroku, a w kontekście bardzo ambitnej wizji klubu nie powiem nawet, żebyśmy znajdowali się w połowie wyznaczonej drogi. W tym czasie podejmowaliśmy wiele trudnych i ryzykownych decyzji. Większość z nich okazało się słuszna o czym świadczy nasza aktualna pozycja w kobiecym unihokeju w Polsce. W minionym sezonie Dzikie Gęsi zdobyły medale we wszystkich swoich kategoriach wiekowych: Brąz w Juniorkach Starszych, Srebro w Juniorkach Młodszych i Złoto w Młodziczkach. Zwyciężyliśmy Ligę mazowiecką zarówno w Młodziczkach jak i Juniorkach. Nasze zawodniczki zaczęły pełnić dominującą rolę w Reprezentacji Polski U19, a także odniosły sukcesy dla swoich szkół: Brąz w Pucharze Bałtyku, Złoto na Mazowszu dla podstawówki i gimnazjum.

Pod względem sukcesów sportowych Polski Związek Unihokeja stawia nas na drugim miejscu spośród wszystkich drużyn w kraju. Organizacyjnie również trzymamy przyzwoity poziom, nasze zawodniczki mają jedne z najlepszych warunków do gry w Polsce, z roku na rok jest ich coraz więcej. Przykładem dobrego działania jest awaryjna organizacja turnieju półfinałowego Młodziczek na prośbę Związku. Imprezę przygotowano w zaledwie kilka dni po wycofaniu się poprzedniego organizatora, a mimo to otrzymaliśmy wiele pochwał. Media Team zajmujący się promocją Klubu w internecie wykonuje świetną robotę dzięki czemu również w tym aspekcie należymy do czołówki. Różne inicjatywy i styl naszych publikacji stanowią inspirację dla pozostałych polskich zespołów. Atmosfera w klubie była wyjątkowo dobra a kibice jeździli za nami po całym kraju.

Mam nadzieję, że powyższy opis jest wystarczającym dowodem na to, że zasłużyliśmy na zaufanie. Zawsze kierowaliśmy się dobrem drużyny i zawodniczek. Wiemy co jest dla nas dobre i od wielu lat notujemy rozwój. Dalszym krokiem na tej drodze jest powstanie kategorii Seniorek na co zdecydowaliśmy się właśnie teraz.

Zgłoszenie każdej nowej kategorii do rozgrywek to duża odpowiedzialność, przed miastem, PZU czy kibicami. Zwłaszcza dotyczy to Seniorek, które są najdroższą i najbardziej obciążającą kalendarz rozgrywek kategorią. W tym momencie nie jesteśmy w stanie zgłosić do rozgrywek PZU zarówno kategorii Juniorek Starszych jak i Seniorek. Brakuje dosłownie wszystkiego, począwszy od pieniędzy na trenerach i zawodniczkach kończąc. Nieodpowiedzialnym byłoby wymaganie od zawodniczek gry na 2-3 kategorie wiekowe, udziału w lidze mazowieckiej i gry w Reprezentacji Polski, wysokiej frekwencji na treningach i zaangażowania w życie klubu. Dziewczęta mają z roku na rok coraz więcej zadań związanych z nauką. Bardzo ważne jest dla nas zdrowie zawodniczek. Dotychczasowa historia kontuzji naszego zespołu sugeruje, że przy takim obciążeniu występowałyby one częściej i nie utrzymalibyśmy drużyny do końca sezonu.

Dlaczego więc seniorki teraz a nie w przyszłości?
Trzy liderki naszego zespołu: Ola Krajewska, Magdalena Strzała i Monika Fijałkowska kończą karierę Juniorek Starszych. Nie ma dla nich kategorii do gry. Od kilku lat na powrót seniorek czeka pełniąca funkcję trenerki Katarzyna Rogala, która obecnie jest jedną z najlepszych polskich zawodniczek. Otrzymujemy też sygnały o innych zawodniczkach chętnych do gry w Dzikich Gęsiach. Niektóre kluby Ekstraligi Kobiet są w tym momencie w naszym zasięgu i system rozgrywek Seniorek też jest do zaakceptowania. To bardzo sprzyjające warunki, które mogą się nie powtórzyć w przyszłości. 

W kolejnych rocznikach dysponujemy małą liczbą zawodniczek i jeśli nie wykorzystamy sprzyjającego momentu teraz to w najbliższej przyszłości nie będziemy mieli kolejnej szansy. Wyobraźmy sobie, że wracamy do pomysłu w następnych latach ale nie mamy już do dyspozycji Oli, Magdy, Moniki czy Kasi. Nie wykluczone, że właśnie wtedy założenie Seniorek będzie po prostu niemożliwe.

Losy Oli, Magdy, Moniki i Kasi są dla nas równie ważne jak pozostałych dziewcząt i chcemy żeby wszystkie nadal grały dla Zielonki. Dziewczęta te przez lata wykonały ogromną pracę pełniąc funkcję „lodołamacza” przez wszystkie kolejne zakładane kategorie. To one przecierały szlak dla młodszych roczników dzięki czemu miały one zapewnione komfortowe warunki rozwoju. Nie możemy w tym momencie powiedzieć: „Szukajcie sobie innego klubu, może za rok, dwa lub trzy powstaną Seniorki”.

Wszystkich martwiących się o przyszłość młodszych dziewcząt chciałbym poinformować, że i one za 2-3 lata znajdą się w podobnej co Ola, Magda i Monika sytuacji i kolejne roczniki mogłyby wówczas wywierać presję aby pozostawić kat. Juniorek Starszych kosztem Seniorek.

Decyzja ta nie jest łatwa i zadowalająca dla wszystkich. Ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że jest to najlepsze wyjście dla Klubu jeśli weźmiemy pod uwagę losy i przyszłość wszystkich jego zawodniczek. Trzeba po prostu przebrnąć przez to teraz póki mamy możliwości.

Powrót Juniorek
Gdy zespół okrzepnie z kategorią Seniorek dużo łatwiej nam będzie zdecydować się na zgłoszenie ostatniej, brakującej wówczas kat. Juniorek Starszych. Będziemy wiedzieli dobrze czy mamy wystarczająco dobrą sytuację kadrową i finansową. Założenie seniorek jest dużo bardziej ryzykowne i przypomina loterię, na którą warunki są wyjątkowo sprzyjające w tym momencie. 

Obawy przed grą w Seniorkach?
Istnieje sporo obaw związanych z występem młodego zespołu w dorosłej kategorii, chciałbym się do nich odnieść i uspokoić zarówno rodziców jak i dziewczęta.

Jedną z obaw jest ryzyko gry ze starszymi i silniejszymi fizycznie przeciwniczkami. Warto wiedzieć, że większość polskich zespołów opiera się w dużej mierze na zawodniczkach w wieku juniorskim. Dzikie Gęsi m.in. dzięki imprezom towarzyskim miały okazję mierzyć się z najlepszymi zawodniczkami na świecie czy dorosłymi zawodnikami z MUKS Zielonka, na których tle wypadły niezwykle dobrze. Jesteśmy też drużyną, która niezwykle dużą uwagę przywiązuje do przygotowania fizycznego i wzmocnienia organizmu. Do nowego wyzwania podejdziemy niezwykle starannie. Trener Michał Olędzki stworzy program okresu przygotowawczego w porozumieniu z Małgorzatą Kulczycką występującą w szwedzkim IKSU. Dużym wsparciem dla młodych zawodniczek w czasie sezonu będą pozyskane zawodniczki, m.in. bardzo doświadczona Katarzyna Rogala. Przeskok będzie ale nie tak duży żeby się go obawiać.

Wszyscy będą grali.
Najważniejszym argumentem za takim zgłoszeniem kategorii jest fakt, że wszystkie zawodniczki będą miały zapewnioną grę. Do dyspozycji pozostają: Juniorki Młodsze, Seniorki, Reprezentacja Polski i Liga mazowiecka dla kategorii Juniorek Starszych. Naszym celem jest aby każda zawodniczka była zadowolona z ilości rozegranych spotkań i czasu spędzonego na boisku co jest absolutnym warunkiem rozwoju. Jeżeli niektórym będzie tych gier brakowało to nadrobimy ten problem organizując mecze towarzyskie lub poprzez udział w turniejach. W podobny sposób będziemy rozwiązywali wszelkie inne problemy.

Zależy nam na zachowaniu całego obecnego składu zespołu Dzikich Gęsi i zamierzamy zorganizować drużynę tak, aby wszystkie czuły się w niej dobrze jak w gronie przyjaciół. Żeby każdej wciąć było fajnie wśród Gęsi i żeby wszyscy czuli się nadal potrzebni naszej drużynie. Nie ma też mowy o wrzucaniu na głęboką wodę. Zawodniczki młodsze lub z krótszym stażem w zespole będą mogły traktować kat. Juniorek Młodszych lub Ligę Mazowiecką jako podstawowe rozgrywki a do Seniorek będą wprowadzane w sposób harmonijny, po wyrażeniu zainteresowania, omówieniu sytuacji z trenerami i pod kątem konkretnego przeciwnika. W pierwszych sezonach wyniki schodzą na dalszy plan a naszym nadrzędnym celem staje się harmonijny rozwój zawodniczek.

Większy rozwój indywidualny
Udział w Ekstralidze Kobiet zapewni naszym zawodniczkom lepsze możliwości rozwoju. Mamy sporo zastrzeżeń do poziomu rozgrywek Juniorek Starszych, w których od lat spotykamy się z tymi samymi zespołami. W nowym sezonie przeciwnicy podniosą nam wyżej poprzeczkę, będzie więcej spotkań, pojawi się szansa do gry w Reprezentacji Polski Kobiet oraz możliwość stałej gry z doświadczonymi zawodniczkami takimi jak Katarzyna Rogala czy innymi pozyskanymi dziewczętami. Rozwój zapewnić mają również spodziewane zmiany w organizacji pracy zespołu o czym poniżej.

Zmiany w klubie – będzie się działo!
Moim zadaniem będzie po pierwsze sprawienie aby drużyna Seniorek została właściwie przygotowana do nowego sezonu pod kątem organizacyjnym. Chciałbym aby Dzikie Gęsi zmieniały się z roku na rok w miarę naszych możliwości. Od lat z Ekipą DGZ gonimy marzenie o klubie z prawdziwego zdarzenia ze wszystkimi, dobre zorganizowanymi kategoriami.

Nasz zespół na tle klubów polskich prezentuje się bardzo przyzwoicie ale my za cel obieramy sobie najlepsze zespoły zagraniczne i to je pragniemy gonić. Od wielu lat mam świetną okazję obserwować profesjonalnie prowadzone drużyny unihokeja i wiele elementów ich pracy spróbujemy zaszczepić w Dzikich Gęsiach. Razem z managerem Konradem Kulczycki i sztabem trenerskim przygotowaliśmy wiele ciekawych rozwiązań. Wiele pomysłów jest już gotowych i niebawem pojawią się związane z nimi publikacje. Już niedługo w Gęsiach będzie się działo dużo dobrego i wszystkim coraz fajniej będzie uczestniczyć w wydarzeniach klubowych.

Będę bardzo wdzięczny za zaufanie i wsparcie, trzymajcie kciuki za Dzikie Gęsi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s